Spar 7%
Profitec JUMP Espressomaskine Billigst på PriceRunner

Fra

Profitec JUMP Espressomaskine - Exclusive Line

Leveringstid 1-2 hverdage
Ekstra leveringsgebyr: 800,00 DKK På grund af espressomaskinens vægt er det desværre ikke muligt at sende den med almindelig fragt. For at sikre en sikker og effektiv levering sendes maskinen på en palle med en ekstern vognmand. Dette medfører et ekstra leveringsgebyr.

12.999,00 DKK

13.999,00 DKK

Spar 1.000,00 DKK

Finansier med Sparxpres/XpresPay eller ViaBill (læs mere)

Delbetaling
443 kr. pr. måned
24
36
48
60
Ved et samlet kreditbeløb på 12.999 kr. over 36 mdr.: Månedlig ydelse 443 kr. Samlede kreditomk. 2.940 kr. Samlet tilbagebetaling 15.939 kr. Debitorrente (fast) 0,00%. ÅOP (forudsat betaling via Betalingsservice) 14,66%. Der er fortrydelsesret.

Profitec JUMP er en del af Profitec Exclusive Line. Det betyder at den udelukkende kan købes hos udvalgte forhandlere – heriblandt Rigtig Kaffe.
Delbetaling
443 kr. pr. måned
24
36
48
60
Ved et samlet kreditbeløb på 12.999 kr. over 36 mdr.: Månedlig ydelse 443 kr. Samlede kreditomk. 2.940 kr. Samlet tilbagebetaling 15.939 kr. Debitorrente (fast) 0,00%. ÅOP (forudsat betaling via Betalingsservice) 14,66%. Der er fortrydelsesret.

Produktbeskrivelse

Profitec JUMP er en del af Profitec Exclusive Line. Det betyder at den udelukkende kan købes hos udvalgte forhandlere – heriblandt Rigtig Kaffe

Profitec JUMP er en kompakt og kraftfuld semiautomatisk espressomaskine, som er udstyret med heat exchanger, der gør det muligt at steame og brygge espresso på samme tid.

Maskinen er sammensat af dele af absolut topkvalitet - bl.a. er den udstyret med en vibrationspumpe, varmeveksler, 1,6 L stålkedel og det legendariske E61 gruppehoved med en vægt på 4,5kg, der varmes op af vand fra kedlen, og giver dig mulighed for at preinfuse. Takket være heat exchangeren, har maskinen en kraftig steamer, som gør det muligt at lave en helt fantastisk, cremet mælkeskum.

En praktisk kontakt placeret under maskinen giver mulighed for let indstilling af tre forudindstillede temperaturer samt aktivering eller deaktivering af preinfusion og ECO-tilstand. Det diskrete display lader dig ikke kun overvåge de valgte indstillinger, men viser også varigheden af ​​ekstraktionen (shot counter) og advarer dig, når vandtanken er tom.

Med sin sorte rail, børstede front og håndlavede håndtag i amerikansk valnød har JUMP et eksklusivt look.

Den stilfulde dobbelte manometer gør det muligt at holde øje med kedel- og pumpetrykket hele tiden, så bryggetrykket nemt kan bestemmes og ændres, når det er nødvendigt.

Profitec JUMP er en utroligt solid maskine, og de mange detaljer giver en flot finish - tysk kvalitet og design, når det er bedst! Det smarte joystick system kan du aktivere ved at dreje joystikket i en hvilken som helst retning.

Alle maskiner fra Profitec er håndproduceret i Tyskland. 

Fordele ved Profitec JUMP: 

  • Heat exchanger system
  • E61 gruppehoved
  • 3 forudindstillede temperaturer for vand og steam
  • Justerbar preinfusion
  • Vibrationspumpe
  • Eco Mode
  • Dobbelt manometer til kedel- og pumpetryk
  • 1,6 L varmeelement i rustfrit stål
  • Kedelisolering
  • Automatisk afbrydelse ved lav vandmængde
  • Roterende ventiler med lavt slid
  • Steam- og varmtvandsrør af høj kvalitet
  • Aftagelig kopbakke
  • Beslag til blindfilteret under drypbakken

Medfølgende tilbehør

  • Single spout portafilter
  • Double spout portafilter
  • Filterkurv single shot
  • Filterkurv dobbelt shot
  • Blindfilter
  • Tamper (plastik)
  • Rensebørste

Heat Exchanger espressomaskine

En espressomaskine med heat exchanger (også kaldet varmeveksler) er udstyret med en kedel med to vandcirkulationssystemer til hhv. brygning og steam.

Inde i kedlen ligger varmt vand og damp, hvorigennem varmeveksleren transporterer frisk vand fra vandtanken via et kobberrør. Vandet i kobberrøret opvarmes ved hjælp af vandet i kedlen, og føres herefter ud igennem gruppehovedet til brygning af espresso. Vandet i kobberrøret bruges altså til brygning, mens vandet inde i kedlen bruges dels til opvarmning og til steameren.

Espressomaskiner med varmevekslere kan brygge espresso og steame mælk på samme tid, så du undgår ventetid i mellem de to.

Vibrationspumpe

I starten af 70’erne blev vibrationspumpe introduceret af Ulka Co - en langt billigere pumpe end fx en rotationspumpe, hvilket gør maskinens pris lavere.

Vibrationspumpe har et tryk på 15 bar, som ved hjælp af en ventil reduceres til de anbefalede 9-10 bar. For at undgå for meget støj fra pumpen, er maskinernes kabinet typisk isoleret.

E61 gruppehoved

E61 er designet og udviklet af det italienske firma Faema tilbage i 1961. Dette er et legendarisk gruppehoved, der er lavet af messing og vejer mellem 4 og 5kg - et solidt gruppehoved, hvor der konstant cirkulerer varmt vand igennem fra kedlen, hvilket sikrer en konstant varme.

E61 gruppehovedet gør det ligeledes muligt at preinfuse den malede kaffe i portafilteret. Dette sker ved at vand langsomt og ved lavt tryk føres ned i portafilteret ved hjælp af et cylinder i gruppehovedet, som får trykket til at stige langsomt. Når bønnerne fugtes inden brygningen, begynder smag og aroma at udvikle sig, så du får en endnu mere intens og lækker kaffeoplevelse.

No-burn steamer

Steameren er isoleret, for at undgå at den bliver for varm for hurtigt, og så du undgår at brænde fingerene.

Udtag til varmt vand

Profitec JUMP er udstyret med en hane til varmt vand, så du kan lave en ægte americano eller tappe vand til tebrygning.

2 trykmålere

De to integrerede trykmålere viser trykket for hhv. den interne pumpe og for kedlen.

2,8 liter vandtank

Profitec JUMP har en 2,8 liter stor vandtank, som er udstyret med en sensor, der automatisk slukker kedlen, hvis vandstanden er for lav. Dette er en sikkerhedsforanstaltning for at undgå, at kedlen løber tør for vand. Den orange lampe vil ligeledes begynde at lyse, hvis vandstanden er ved at være for lav.

Pas godt på din maskine

Det er vigtigt at passe godt på din maskine - sørg for at anvende rent, kalkfrit vand. Vi anbefaler, at man anvender en vandfilterkande eller et AquaGusto kalkfilter til filtrering af vandet. Maskinen skal ligeledes backflushes - dette bør gøres ca. hver 14. dag.

Maskinkategori Semiautomatisk
Serie Profitec JUMP
Diameter filterkurv 58 mm
Kedeltype HX kedel
Pumpetype Vibrationspumpe
PID-funktion Ja
3-vejs ventil Ja
OPV ventil Ja
E.S.E Pods Nej
Vandtank 2,8 L
Formalede bønner Ja
Tamper medfølger Ja
Single filterkurv Ja
Dobbelt filterkurv Ja
Blindfilter Ja
Mælkesystem Ja - steamer
Varm vand funktion Ja
Antal kopper pr. bryg (Kaffe) 1 - 2
Kopvarmer Overskudsvarme
Pumpetryk Op til 15
Farve front / kabinet Stål / Stål
Materiale Rustfrit stål
Strømforbrug (Effekt) 1400 W
Bredde 22,8 cm
Højde 37,2 cm
Dybde 44,8 cm
Vægt 21,5 kg
Profitec

0 Anmeldelse

0.0 stjerner
(0 Anmeldelse)
5 ★★★★★ (0)
4 ★★★★☆ (0)
3 ★★★☆☆ (0)
2 ★★☆☆☆ (0)
1 ★☆☆☆☆ (0)
Du kan ikke skrive en anmeldelse, fordi du ikke er logget som kunde